UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
 • Naprawa Laptopów

  Przykładowe usterki- Zalanie cieczą
  - Brak obrazu
  - Wymiana gniazd zasilania, USB, audio
 • Naprawa Laptopów

  Naprawiamy laptopy z całego kraju
  Jeżeli mieszkasz poza Warszawą - zadzwoń do Nas bądź zgłoś naprawę poprzez formularz
 • Naprawa Laptopów

  Atrakcyjne ceny- Bezpłatna diagnoza
  - Płacisz tylko za efekty
  - Szybki czas realizacji usług
 • 1
 • 2
 • 3
...

pcb1234567

image

Naprawiamy laptopy wszystkich marek

Sprawdź jak do nas dojechać

Uszkodzona płyta główna ? Co to oznacza

 

Schemat blokowy plyty glownejCzęsto słyszane zagadnienie „uszkodzona płyta główna” mówi wszystko i nic. Warto sobie zadać pytanie co to oznacza, możemy to porównać do rozmowy:

Mąż pyta żonę, co dzisiaj na obiad ?

Żona odpowiada: jedzenie.

W skrócie omówimy budowę płyty głównej która znajduje się w laptopie oraz kilka zdjęć dla ułatwienia sprawy. W komputerze stacjonarnym płyta główna stanowi „bazę dla” pozostałych wpinanych na złączach (np. PCI) zewnętrznych komponentów takich jak modemy, karty rozszerzeń, karty dźwiękowe itp.

Całość uzupełnia karta graficzna, procesor, pamięć ram, zasilacz, napędy i mamy komputer. W laptopie sprawa wygląda inaczej, mianowicie stanowczo ogranicza nas miejsce a raczej jego brak. Główny zasilacz producenci postanowili „wyodrębnić” poza obudowę, zyskując sporo miejsca a wszelkie komponenty niezbędne do funkcjonowania np. kartę dźwiękową, czy LAN, zintegrować z płytą główną, dzięki czemu zaoszczędzili sporo miejsca i kosztów. W większości współczesnych konstrukcji również karta graficzna jest jedynie chipsetem zintegrowanym z płytą główną. W najnowocześniejszych konstrukcjach pamięć ram oraz procesor nie są już umiejscowione w slotach umożliwiających użytkownikowi swobodą wymianę a jedynie kolejnymi elementami lutowanymi w technologii BGA na płycie głównej podczas procesu produkcji. Czas opisać płytę w laptopie i kilka słów o obudowie i awariach komponentów.

Cała płyta główna zasilana jest z zasilacza który jest pierwszą i jedyną przetwornicą prądu AC-DC (z zmiennego na stały). Kolejne elementy składowe płyty głównej to przetwornice DC-DC (obniżają napięcie prądu stałego) jest ich kilka sztuk w zależności od modelu sprzętu, ich zadaniem jest zasilanie cyfrowych elementów składowych. Każdy element na płycie np. wbudowana pamięć RAM wymaga określonego napięcia w tym przypadku 1,5v dla standardu pamięci DDR3 i zadaniem przetwornicy jest dostarczyć założone napięcie. Wszystkie przetwornice w laptopie nazywamy potocznie układem zasilania na płycie głównej.

Kolejne elementy płyty głównej to elementy które chipsety min, mostki północy, południowy, układ graficzny czy np. kontroler pracy klawiatury. Chipsety często błędnie nazywane są BGA, skrót ten oznacza jedynie technologię montażu a nie wskazuje konkretnego układu. Chipsety to układy scalone, które wzajemnie współpracują połączone magistralą danych dzięki której wymieniane są dane. Główna niezawodność komputera zależy od chipsetów. Główni producenci w branży komputerowej to ATI, NVIDIA, AMD, Intel, Via, SIS. Chipsety wspierane są jeszcze przez dodatkowe kontrolery np. audio, LAN itp.

Całość uzupełniają porty wejścia / wyjścia takie jak USB, HDMI, audio, dzięki którym płyta komunikuje się z peryferiami oraz innymi komponentami wybudowanymi w laptopa tj. napęd optyczny, karta wi-fi, dysk twardy.

Baza płyty to obwód drukowany czyli płyta z materiału izolującego (najczęściej jest to stosowane włókno szklane) oraz nadrukowane połączenia elektryczne: ścieżki, oraz pola lutownicze do których lutuje się elementy tzw pady lutownicze. Obwód drukowany ma strukturę wielowarstwową ze względu na dużą ilość połączeń, oznacza to budowę struktury na przemian, izolator/warstwa z ścieżkami/izolator itd. Technologie montażu elementów na płycie głównej to w zależności od elementu BGA, SMD lub THT.

Powyższy opis jest mocno uproszczony, i pomija wiele istotnych kwestii. Został napisany jedynie w celu przybliżenia budowy płyty głównej.